Mám záujem
24.09.2023

Ako funguje akciový trh?

Vedel si, že aj ty si účastníkom akciového trhu? Pre mnoho ľudí sú akcie iba synonymom pre investície a obchodovanie. Pravdepodobne ani nevieš, že aj ty si účastníkom trhu v podstate každý deň a aktívne sa podieľaš na jeho raste. Aj tvojich 10 € v peňaženke sú spojené s akciovým trhom. Ako je to možné?

Ty svoje ťažko zarobené peniaze investuješ napríklad do ETF fondu, ktorý zahŕňa 505 najväčších amerických firiem. Konkrétne ide o index S&P 500. Index je niečo ako meradlo, ktoré sleduje, ako sa darí firmám. Na základe ich hodnoty na trhu ich zoradí a tvoja investícia sa rozloží do týchto firiem podľa ich podielu v indexe. Ak teda investuješ do tohto indexového fondu pravidelne 50 € a najväčší podiel v indexe má Apple (čo je aktuálne približne 7 %), tak do Apple každý mesiac investuješ 3,50 €.

Asi ťa zaujíma, čo z toho máš ty. Ale najprv sa poďme pozrieť na to, čo z toho má ten Apple a ako narába s akciami. Akcie sú skvelý spôsob na to, ako získať peniaze bez pôžičky. Tieto peniaze sa Apple nijako nezaväzuje vrátiť a to je práve ten risk investovania. Na jednej strane, ak sa Apple nebude dariť, ty prídeš o peniaze. Na druhej strane, tieto peniaze slúžia na podporu podnikania. Apple tých tvojich 3,50 € zoberie a je už na ňom, či ich použije na vývoj nového modelu, či ich použije na najnovšie vychýtavky umelej inteligencie, postaví nový obchod alebo príde s niečím úplne novým, čo im zarobí milióny. Ak sa im to podarí, tebe, ako investorovi, sa bohato odmenia. Ako?

Ak teda ten Apple zarobí peniaze, so svojím ziskom sa podelí s investormi formou dividend. Ak vlastníš jednotlivé akcie, peniaze budú chodiť priamo tebe. Ak investuješ cez nejaký fond do viacerých akciových firiem, napr. spomínaný S&P 500, peniaze z dividend sa môžu rovnakým spôsobom vyplatiť priamo tebe, ale môžu sa aj investovať naspäť do fondu, z ktorého pochádzajú. Tým pádom získané peniaze z vlastníctva akcií formou dividend sa rovno naspäť investujú. Nie je to skvelé?

Ešte lepšou odmenou je to, že cena akcie vzrastie. Dajme tomu, že si si kúpil jednotlivú akciu Apple za 150 €. Týmito peniazmi si podporil podnikanie Apple a ten, ako je už spomenuté vyššie, tie peniažky použil na svoj ďalší rast. Ak sa teda tomu Apple zadarilo, nielen zarobil, ale pritiahol k sebe aj nových zákazníkov a aj viac investorov, pretože každý z nás sa predsa túži podieľať na niečom úspešnom, kde je veľká pravdepodobnosť ďalšieho zisku. Keďže si viac ľudí teraz túži kúpiť akcie Apple, cena tej akcie vzrastie. A z tvojej akcie v hodnote 150 € sa stane akcia v hodnote 175 €. A ty si zarobil 25 €. 

Nemusíš byť investor na to, aby si podporoval trh. Súčasťou trhu si v podstate od narodenia. Ak sa opäť pozrieme na ten Apple, odkiaľ má podľa teba všetok ten zisk? Ten zisk tvoríme práve my, ktorí si tie produkty od Apple kupujeme. Pretože ak by Apple nemal zákazníkov a nikto by  nekupoval jeho produkty, nemal by ani zisk a všetci investori by skončili v strate. My, obyčajní ľudia, sme ťažnou silou kapitálového trhu. Keby ľudia nenakupovali, firmy by neprofitovali a ani investovanie by nemalo zmysel. 

Skús sa zamyslieť a poobzerať sa okolo seba. Len tým obyčajným nákupom v obchode na dedine podporuješ, aby ten obchod a aj celosvetové firmy dosiahli zisk. Ten obchod naopak musel ten tovar doviezť na aute, ktoré jazdí na benzín alebo naftu. Ty si zase za ten nákup zaplatil svojimi smart hodinkami pomocou virtuálnej karty. Domov si sa odviezol na bicykli. Na burze nie sú len firmy ako Apple, Tesla alebo Microsoft. Patrí tam aj tá značka nafty, ktorou je dodávka natankovaná, aj tá značka hodiniek, ktorými si zaplatil a ten bicykel tak isto. Všetkými tými nákupmi týchto vecí a ich používaní v bežnom živote podporuješ desiatky až stoviek firiem na celom svete.

A teraz späť k otázke – čo z toho máš ty? Vieš si predstaviť, že by si prestal nakupovať? Jedlo si sám asi nevypestuješ, ten mobil, na ktorom teraz možno čítaš tento blog asi do koša nevyhodíš a chodiť nahý asi tiež nezačneš. Keďže nakupovať neprestaneš a s najväčšou pravdepodobnosťou nikto na tomto svete, znamená to, že trhy budú fungovať ďalej a aj ďalej budú dosahovať zisky. Aj najnovší iPhone kedysi stál 500 €, teraz je to 1 500 € a viac. A ak ešte aj začneš do tých firiem investovať, budeš sa spolu s nimi podieľať na ich zisku a to najlepšie – zarobíš. 

Ak máš záujem aj ty investovať správne a nechať svoje peniaze makať namiesto teba, kľudne sa nám ozvi. Radi pomôžeme aj tebe. 

Katarína Maľáková

Diskusia k článku (1)