Mám záujem
16.01.2022

Ako funguje investovanie s nami?

Investovanie je vo svete obrovský fenomén, ktorý naberá stále viac a viac na popularite. Na Slovensku však kvôli bývalému režimu, ktorý za tie roky výrazne poznačil naše správanie vo finančnom svete, len postupne začíname prichádzať na to, že investovanie je úplne bežná ľudská činnosť, ktorú by sme mali robiť všetci.

Môže zato nielen bývalý režim, ale aj sklamanie ľudí z divokých 90. rokoch, kedy sa viacero ľudí popálilo na privatizácii, nebankových spoločnostiach alebo spoluprácou s neprofesionálnymi finančnými sprostredkovateľmi, ktorí predávali vo veľkom investičné životné poistenie. Tieto faktory spravili z investovania činnosť, pred ktorou majú hlavne staršie ročníky rešpekt a strach, aby neprišli o svoje ťažko zarobené úspory.

Ako vyzerá investovanie v roku 2023?

Našťastie žijeme v roku 2023, kedy je v investovaní násobne vyššia kultúra a transparentnosť. Pre drvivú väčšinu ľudí je dnes najvhodnejšie investovať pomocou kolektívneho investovania, kde sa ľudia stretávajú najčastejšie s podielovými fondami alebo ETF indexovými fondami. Investujeme tak my a investujeme tak aj peniaze našich klientov.

Obe majú svoje výhody a nevýhody a obe spája rovnaká vec. To, že sú to fondy, znamená, že sa Vaša investovaná suma rozloží vo fondoch, ktoré môžu obsahovať stovky až tisíce rôznych firiem so sídlom po celom svete. Vďaka tomu môžete investovať už od 30 eur mesačne do najznámejších a najväčších firiem po celom svete, ktorých produkty využívame všetci na dennej báze.

Investíciu takto rozložíte do stoviek až tisícok rôznych firiem, čiže ak by náhodou jedna z firiem nevykazovala adekvátne výnosy, stále sú tu stovky až tisíce ďalších firiem, ktoré výkonnosť daného fondu potiahnu.

V našej filozofii preferujeme ETF indexové fondy, ktoré sú, narozdiel od podielových fondov, po roku držania oslobodené od dane, majú 10-krát nižšie správcovské poplatky a dosahujú s cca 90% pravdepodobnosťou aj vyššie výnosy. Tie sa pohybujú v priemere na úrovni 8-10% ročne. Pri pravidelnom a dlhodobom investovaní tak každý môže ochrániť svoje úspory pred infláciou a ešte ich k tomu aj výrazne zhodnotiť.

Filip Schlosser
Zakladateľ Financopedie

Diskusia k článku

K článku zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.