Mám záujem
29.01.2022

Ako sa pozeráme na neživotné poistenie my?

Neživotné poistenie je rovnako dôležité ako životné. Niektoré poistenia sú dokonca dané zo zákona ako napríklad povinné zmluvné poistenie, bez ktorého nemôžeme vyjsť s autom na cestu, poistenie zodpovednosti za škodu v zamestnaní či poistenie nehnuteľnosti, ktoré musíme mať uzatvorené, ak máme našu nehnuteľnosť založenú v prospech banky.

 Náš majetok si netreba len budovať, ale ho aj chrániť. Najčastejšie sa ľudia stretávajú s:

  1. Poistením nehnuteľnosti
  2. Povinným zmluvným poistením
  3. Havarijným poistením

Zo skúseností vieme, že auto si ľudia poistia veľmi radi a nemajú problém platiť niekoľko stoviek za havarijné poistenie, no pri poistení nehnuteľnosti už nie sú takí ochotní a dôslední. Za všetko hovorí jedna štatistika. Iba 1/3 všetkých nehnuteľností na Slovensku je ako tak poistená. To, že máte svoju nehnuteľnosť poistenú, však neznamená, že je Vaša nehnuteľnosť dostatočne krytá v prípade škodovej udalosti. Často sme svedkami toho, že ľudia majú svoju nehnuteľnosť podpoistenú, čo v prípade poistnej udalosti môže znamenať krátenie poistného plnenia.

Podľa štatistík tak zvyšné 2/3 nehnuteľností nemajú žiadne poistenie. Je to veľmi smutná štatistika, keďže kompletné poistenie nehnuteľnosti na 200 000 eurový byt môže stáť približne 150 eur ročne, pritom väčšina má vo svojom vlastnom bývaní celý svoj majetok. Ešte smutnejšie je, že väčšina z nás má poistenú nehnuteľnosť iba kvôli hypotéke, pretože banky zo zákona požadujú, aby bola nehnuteľnosť, ktorú zakladáme, poistená. Nielen to svedčí o našej finančnej (ne)gramotnosti.

Ďalšia veľmi podstatná vec, ktorá nám uniká, je pripoistenie domácnosti. Predstavte si, že otočíte svoj byt hore nohami a všetko, čo by spadlo dole, sa berie ako domácnosť. Banky požadujú iba poistenie nehnuteľnosti, no na pripoistenie domácnosti a pripoistenie zodpovednosti za škodu, ktoré sú takmer rovnako dôležité, sa väčšinou zabúda.

Filip Schlosser
Zakladateľ Financopedie

Diskusia k článku

K článku zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.