Mám záujem
20.02.2022

Ako začať správne investovať?

Investovať a zarábať by sme chceli všetci, no nie všetci vedia ako na to. Ako začať správne investovať, či akým chýbam sa treba vyvarovať, sa dozviete práve v tomto blogu.

Najprv si zvoľte cieľ

Ešte pred tým, než sa rozhodnete investovať, si určite cieľ, pre ktorý ste sa rozhodli investovať. Veľakrát máme voľné peniaze, no nevieme, čo s nimi, a tak ich chceme len niekde investovať, no to je chyba. Investovanie Vám musí dávať zmysel. Na to, aby ste si udržali disciplínu a dokázali vydržať investovať niekoľko rokov až desaťročí, potrebujete mať cieľ, ktorý Vám nikdy nedovolí vynechať investovanie.

Máte už po škole a pracujete? Vašim základným cieľom by mal byť budovanie majetku na dôchodok. Nemáte ešte vyriešené bývanie a plánujete ho riešiť v horizonte najbližších 5 až 10 rokov rokov? Vašim cieľom investovania je našetriť si aj na bývanie. Máte už deti? Vašim cieľom investovania je im zabezpečiť peniaze na štart do života, peniaze na vysokú školu, či peniaze na prvé bývanie.

Podľa cieľu si zvoľte sumu, ktorú chcete pravidelne investovať

Pozor na zbytočné preceňovanie. Nie je nič horšie, ako začať s veľkými očami a potom uberať, či nebodaj vynechávať. To je to najhoršie, čo môžete urobiť. To, akú sumu si zvolíte na pravidelné investovanie, musí zodpovedať Vašim cieľom. Najlepšie je určiť, akú maximálnu sumu si viete dovoliť investovať každý mesiac, a tú investovať pravidelne. Ak si budete vedieť časom dovoliť investovať viac, iba zvýšite vklad. Nikdy sa však nepreceňujte. Pri sume sa vždy pozerajte na Vaše priority. Ak už pracujete a chcete riešiť aj dôchodok aj bývanie a napríklad aj cestovanie naraz, najviac peňazí investujte do toho, čo je Vaša najväčšia priorita. V tomto prípade je to určite bývanie.

Z praxe: Najčastejšia suma, ktorú naši klienti vo Financopedii investujú, je 100€.

Na základe cieľu si zvoľte investičný horizont

Či to bude na 5, 7, 10, 15 alebo 20 rokov, záleží len od Vášho cieľa. V investovaní je najlepšie si určovať minimálne 10 až 15 ročné horizonty. V prvom rade máte napríklad na americkom akciovom trhu pri 15 ročnom horizonte doteraz štatistickú istotu, že na konci investovania neskončíte v strate. V druhom rade dávate šancu zloženému úročeniu. Čím dlhšie investujete, tým viac sa Vám Vaše peniaze zhodnotia.

Pri pravidelnom investovaní na 15 rokov by sa Vám Vaše úspory mali minimálne zdvojnásobiť. Pozor však na prehnané horizonty 40 rokov a viac. Ak máte 25 rokov a chcete investovať na dôchodok, je jasné, že ten Vás čaká o 40 rokov, no to neznamená, že rovnaká investícia bude najlepšia po celých 40 rokov. Pozrite sa, ako investovali ľudia pred 20 rokmi a ako investujú dnes.

Z praxe: Najčastejší investičný horizont našich klientov vo Financopedii je 15 rokov.

Dôležitú úlohu zohráva aj Váš investičný profil

Pred tým, než sa pustíte do investovania, sa pozrite na to, aké máte skúsenosti s investovaním. Platí, že ak nemáte ešte žiadne skúsenosti s investovaním, bez pomoci odborníka, môže byť pre Vás dynamické investovanie príliš rizikové. Je jasné, že raz za 7-10 rokov príde finančná kríza, kde Vám Vaše úspory môžu stratiť aj 40% z hodnoty, a preto sa nepozerajte na investovanie s veľkými očami, no na druhej strane nebuďte príliš opatrní.

Najväčší problém na Slovensku je, že investujeme konzervatívne. Je to preto, že ľudia sa veľakrát boja, nemajú investovanie správne vysvetlené, a keď prídu napríklad do banky za odbornou pomocou, bankový predajca im na základe výsledku ich investičného dotazníka predá podielové fondy, ktoré sú nastavené veľmi konzervatívne, bez toho, aby im skutočne poskytol službu, o ktorú žiadajú, a tak často nezarobia ani na infláciu.

Aj keď ste ešte nikdy neinvestovali, môžete investovať dynamicky 100% v akciách. Podmienka je mať dostatočne dlhý investičný horizont a znalosti trhu, keďže určité okolnosti, akými sú korekcia trhu či finančná kríza, sa pravidelne opakujú. Treba s tým len počítať a byť na to pripravený alebo mať po ruke človeka, ktorý Vás na to pripraví, všetko Vám vysvetlí a v prípade väčšej korekcie Vás upokojí.

Podľa vášho investičného profilu a investičného horizontu si určite stratégiu

Ďalší problém ľudí je, stavia všetko na jednu kartu. Jasný príklad je S&P 500, najznámejší akciový index 500 najväčších firiem v USA. Áno, americký trh zarába z dlhodobého hľadiska najviac, no to neznamená, že tak bude zarábať aj najbližších 10 rokov. Základom všetkého je diverzifikácia, čiže rozloženie rizika.

Výhodou ETF indexových fondov je, že môžete aj s malou sumou niekoľko desiatok eur investovať do tisícok rôznych firiem. Na Vašom mieste by sme sa zamerali na indexové ETF fondy, ktoré nám pokryjú celý svet a všetky sektory, čiže aj Amerika, aj Európu, aj Áziu, aj technológie, aj zdravotníctvo, aj priemysel. To, že technologické firmy zarábali posledných 10 rokov najviac, opäť nemusí platiť najbližších 10 rokov.

Rovnako odporúčame vyberať fondy, ktoré majú históriu, ktoré sú dostatočné veľké, a ktoré spravujú najväčšie správcovské spoločnosti na svete ako napríklad Blackrock či Vanguard. Najznámejšie indexové fondy sú S&5 500, MSCI World, Dow Jones Industrial Average, Eurostoxx 50, MSCI Europe, MSCI Emerging markets, Nasdaq 100.

Z praxe: Najčastejšie investujú naši klienti len 30% zo svojich peňazí do najznámejšieho akciového indexu S&P 500. Zvyšok sa rozloží do ďalších akciových indexových fondov.

Kde budete peniaze investovať?

Z pohľadu poplatkov poznáme pre bežného človeka dve základné možnosti. Tá lacnejšia možnosť je, že si nájdete na internete brokera, cez ktorého si otvoríte účet a budete dané indexové fondy pravidelne nakupovať. Jediný poplatok bude transakčný, ktorý sa Vám vždy strhne z investovanej sumy. Tu ale máte celé investovanie pod svojou kontrolou a spoliehate sa iba na seba a na svoju stratégiu. Ak príde korekcia, či finančná kríza, Vy si musíte nájsť informácie, čo sa deje. Úprimne, ak Vám klesne portfólio o 40%, čo sa pravidelne stáva, môžete mať veľký problém taký pokles ustáť a pokračovať v investovaní ďalej.

Druhá možnosť je, že si na to nájdete odborníka, ktorý Vám vytvorí účet, vytvorí Vám portfólio na mieru a budem Vám počas celej doby investovania k dispozícii. Ak príde korekcia, vysvetlí Vám, že máte zvýšiť vklad. Ak príde finančná kríza, upokojí Vás a opäť Vám pripomenie, že je teraz vhodné investovať viac. Hlavným nákladom na poradcu je vstupný poplatok a manažérsky poplatok, ktorý má na Vašu výslednú sumu investovania najväčší vplyv, preto si na jeho výšku dávajte určite veľký pozor.

Ak si nie ste v investovaní istí a hľadáte spoľahlivého odborníka, stačí sa nám ozvať a my Vám s investovaním ochotne pomôžeme.

Filip Schlosser
Zakladateľ Financopedie