Mám záujem
28.01.2024

Do čoho investovať v roku 2024

S novým rokom prichádzajú nové predsavzatia. Možno aj jedno z tvojich predsavzatí je to, že budeš lepšie hospodáriť s peniazmi. Medzi to lepšie hospodárenie sa dá zaradiť aj investovanie. Nechceš predsa, aby tvoje peniaze oddychovali na účte, ale zarábali ďalšie peniaze. A rok 2023 bol nečakane veľmi úspešným rokom investovania. Takže, ak si zmeškal minuloročnú príležitosť, nevadí, lepšie je začať teraz, ako neinvestovať vôbec.

Ak to chceme zhodnotiť, najviac sa darilo práve kryptomenám. O tom, či je investovanie do kryptomien najlepšou voľbou, sa pozrieme nižšie. Kryptomenám sa v tomto roku darilo aj vďaka tomu, že USA oficiálne schválilo bitcoinové ETF fondy a to pritiahlo nové investície. 

Najmenej sa naopak darilo Číne. Aj keď Čína patrí medzi najväčšie ekonomiky sveta a možno si z nej často niečo objednávaš, v skutočnosti čelí realitnej kríze a pribúdajú jej aj problémy spojené so starnutím obyvateľstva a zvýšenou nezamestnanosťou u mladých ľudí. 

Amerike sa v roku 2023 darilo skvelo a Japonsku až nadštandardne. Dôvod je ten, že najznámejší investor Warren Buffett navštívil túto krajinu a rozhodol sa zainvestovať do niektorých veľkých firiem. Ak poznáš Warrena Buffetta, vieš si predstaviť, aký vplyv na trhy majú jeho rozhodnutia. 

Ako  sa všetkým týmto trhom darilo v roku 2023 je číselne zobrazené na tomto grafe: 

Dokonca aj zlato a dlhopisy nezaháľali a dokázali poraziť infláciu. O zlate je známe, že sa mu darí práve v čase kríz. Čo sa týka kryptomien, tie patria do samostatnej kategórie, pretože sa dokázali zhodnotiť až o približne 120%. 

Poďme sa pozrieť na to, do čoho investovať v roku 2024

1. Kryptomeny

Kryptomeny ako investícia majú pár zásadných problémov. Prvým z nich je ich vysoká kolísavosťlimitovaná schopnosť predpovedať, ako sa im bude dariť. A to zaváňa skôr špekulovaním, ako investovaním. Kupuješ kryptomenu preto, lebo veríš, že vystrelí nahor. Akcia ti aspoň dáva právo na podiel zo zisku spoločnosti a dlhopis predstavuje pôžičku, no kryptomena je len niečo virtuálne. Pri kúpe Bitcoinu neinvestuješ do spoločnosti, nevyplývajú ti z neho konkrétne tovary a služby a aktuálne ani nepoznáme osobu, ktorá stojí za vydaním Bitcoinu, iba jej pseudonym. Dokonca sa nedá ani určiť jej pravá hodnota!

Kryptomeny samé o sebe nie sú zlé a daná technológia je vskutku zaujímavá a v budúcnosti môžu priniesť nové investičné alebo iné inovatívne možnosti. V súčasnosti však na Slovensku chýbajú odborné vedomosti a obyčajní ľudia ani nevedia ako funguje akciový trh. Blockchainu dokonca nerozumejú ešte viac. Finančných agentov v tejto oblasti tiež veľa nenájdeš a tých pár ľudí, čo tomu rozumejú, sa neodváži ponúkať investičné rady. 

Tip: pri investovaní do kryptomien odporúčame skôr menšie investície, za ktorými ti nebude až tak smutno, ak o ne prídeš. Radšej si kupuj overené kryptomeny v top 10. Takisto pravdepodobnosť, že kryptomena, ktorá má napr. hodnotu 0,00001 € vzrastie na 0,1 € je rovnaká asi ako výhra v lote. Ak by bolo také jednoduché zbohatnúť pomocou kryptomien, polka sveta by už bola bohatá. 

2. Zlato

Úlohou zlata je uchovať hodnotu majetku a skrášliť ti krk. To znamená, že ak chceš aby tvoje peniaze zarábali, a o pár rokov ti priniesli aspoň toľko, koľko si do toho vložil a ešte viac, rozhodne zlato nie je na to určené. Zlato predstavuje skôr „bezpečný prístav“ v čase neistoty a kríz a preto si veľa ľudí môže zvoliť tento druh investovania skôr zo strachu. Môže sa ti to zdať ako fajn investícia - veď hodnota peňazí sa ti uchová a ešte ti to niečo aj zarobí. Ten zárobok však nikdy nebude taký, ako ponúkajú iné investície. Ak si však veľký developer, vlastníš plno bytov alebo si zdedil po príbuznom pol milióna, potom môžeš zvážiť aj investovanie do zlata. Veľký kus majetku sa už ochrániť pred infláciou v zlate oplatí a môžeš využiť krízu vo svoj prospech, keď zlato rastie. V prípade, že si vieš každý mesiac odložiť len nejakých 100 €, rozhliadni sa po niečom inom. Veď nechceš predsa, aby tvoje stovky len tak nudne trávili čas v prístave. Radšej nechaj, nech si zaletia do sveta a prinesú ti viac ako len pár drobných. Každý chce predsa viac, nie?

3. Nehnuteľnosti

Investovanie do nehnuteľnosti je stará klasika Slovákov. Dokonca tu máme aj pokles cien bytov a vo výhode je kupujúci, ktorý môže vyjednávať ceny, pretože dopyt klesol. S novými sadzbami na hypotekárnych úveroch to však viac praje tým, ktorí môžu kúpiť byt za hotovosť, keďže sú aktuálne byty v poklese a v budúcnosti budú ešte rásť. Nie je to však až taká veľká výhoda aj v oblasti investovania, ako bola ešte nedávno. Počas doby nízkych úrokových sadzieb bolo výhodné kúpiť byt na hypotéku a byt samozrejme prenajať. Takto ti hypotéku splácali nájomníci a cena bytu rástla. Dnes sú však sadzby vyššie a tým pádom máme aj vyššie splátky úveru. Keď si však dnes vezmeš hypotéku vo výške 150 000 € s úrokovou sadzbou 4,5 %, s nájmom vo výške aspoň 600 € ti to bude stačiť na preplatenie úrokov banke. 

Tip: v tejto dobe poklesu cien nehnuteľnosti je lepšie kupovať investičný byt v hotovosti. Takto nemusíš byt financovať na hypotéku, ktorej splátky a ďalšie náklady ti nájom nemusí pokryť a zároveň vieš, že trh nehnuteľnosti je v zľave a určite bude v budúcnosti ďalej rásť. 

4. Dlhopisy

Keď sú úrokové sadzby na vrchole, začínajú sa dlhopisy stávať zaujímavými. U dlhopisov to funguje tak, že keď rastú úrokové sadzby, ich cena klesá. Ak úrokové sadzby klesajú, ceny dlhopisov rastú. Prakticky to znamená, že teraz sú dlhopisy v zľave a ty už vieš, že sa oplatí nakupovať lacnejšie keď vieš, že cena pôjde hore (podobne, ako teraz nehnuteľnosti). Dlhopisy však patria k menej rizikovým investíciám a tým pádom aj k menej výnosným. Sú skôr určené na krátkodobejšie investovanie. To znamená, že si z nich majetok nevybuduješ.

5. Akcie

Z dlhodobého hľadiska ľudstvo ešte neobjavilo lepší spôsob investovania, ako do akciového trhu. V tomto blogu si vieš prečítať, ako akciový trh funguje a prečo z dlhodobého hľadiska rastie. Triafanie víťazných akcií však pre tvoju peňaženku a mentálne zdravie nie je prospešné. Špekuláciu a trading radšej nechaj odborníkom, ktorí nad tým sedia hodiny a každú chvíľu pozorujú, čo sa deje vo svete. 

Pre obyčajných ľudí vytvorili podielové fondy a indexové ETF fondy. Tieto fondy v princípe fungujú veľmi podobne. Sú vytvorené na to, aby tvoje peniaze investovali do viacerých firiem súčasne a tým zabezpečili diverzifikáciu. Obrovský rozdiel je však v tom, že podielové fondy na to využívajú človeka, ktorý za teba rozhoduje, kam investované peniaze poputujú a toho človeka treba zaplatiť formou správcovského poplatku. Pri indexovaných ETF fondoch máme spomenutý index, ktorý zoradí firmy na určitom sledovanom trhu od najväčšej po najmenšiu a podielovo tvoje peniaze medzi ne rozhodí. ETF fondy majú nižšie poplatky preto, lebo toho človeka nemusíš zaplatiť. ETF fondy dokonca v 90 % prípadoch porážajú podielové fondy vo výkonnosti. A ako bonus, pri investovaní do ETF fondoch si po 1 roku investovania oslobodený od platenia dane zo zisku vo výške 19 %. Podielové fondy túto daň majú. Tu je víťaz jasný, nie?

Aký je z toho záver?

Za posledných 100 rokov sa najviac darilo akciám vyplácajúcim dividendy. Tie boli zhodnotené najlepšie. Aj to zlato malo svoje obdobie, kedy náhle vyskočilo. Najlepšie na tom je to, že z dlhodobého hľadiska každá investícia poráža infláciu. Preto nenechávaj peniaze zbytočne na účte a investuj. 

Pri výbere tej správnej investície by si si mal najprv určiť cieľ. Môže to byť samozrejme aj krátkodobé investovanie na kúpu auta, alebo ochrana peňazí pred infláciou. Tie však nie sú najvhodnejšie na budovanie majetku. Zatiaľ najlepšounajspoľahlivejšou voľbou stále zostáva akciový trh. Ešte nie si rozhodnutý ako investovať a ako vôbec začať? Radi ti s tým pomôžeme!

Katarína Maľáková

Diskusia k článku

K článku zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.