Mám záujem
25.11.2023

O koľko zdražie životné poistenie v roku 2024?

S novým rokom prichádza aj zdražovanie v oblasti životného poistenia. Je to z toho dôvodu, že poisťovne berú vo svojich výpočtoch do úvahy rok tvojho narodenia a tým pádom budeš v roku 2024 pre nich o rok starší. A čím si starší, tým si viac rizikový pre poisťovňu a tým pádom je poistné, ktoré platíš, drahšie. O koľko približne vzrastie cena životného poistenia?

Asi netreba hovoriť o tom, čo je životné poistenie. Je na mieste však pripomenúť, že drvivá väčšina poistných zmlúv na Slovensku nie je správne nastavená a odporúčame ti si svoje poistky poriadne pozrieť a aktualizovať. Nemali by v nich chýbať pripoistenia kritických chorôb, trvalých následkov úrazov, invalidity a prípadne aj smrti. Takisto by si mal vylúčiť malé pripoistenia, ktoré ak nastanú, nijako zásadne nezmenia tvoj život po finančnej stránke.

Poďme sa teda pozrieť na to, čo sa stane s tvojou cenou poistenia v nadchádzajúcom roku. V prvom prípade rátame s jednotlivcom, ktorý má 30 rokov a nemá žiadnu hypotéku. Ide len o fiktívnu modeláciu, v praxi sa poistenie nastavuje individuálne na mieru:

Od rôznych parametrov, ako napríklad príjem a mesačné výdavky, sa odvíja aj výška poistných súm. Ako je spomenuté o 2 odstavce vyššie, malé pripoistenia, ktoré nie sú tak dôležité, sú z tejto modelácie vylúčené: 

Každá z poisťovní má svoje vlastné výpočty a preto sa aj cena poistenia sa v každej poisťovni líši. Každá má svoje plusymínusy a majú aj iné medziročné nárasty cien:

Ako vidíš, aj keď cena poistenia vzrastie „len“ o približne 3-4 % v priemere, za celú dobu platenia poistenia na tom vieš ušetriť aj niekoľko stoviek eur, ak si poistenie uzatvoríš ako mladší. Čím neskoršie si nastavíš životné poistenie, tým bude pre teba drahšie. Ak sa ti dovtedy zhorší zdravotný stav, poisťovne ťa možno ani neprijmú do poistenia, alebo ti dajú rôzne výluky, poprípade ti cenu poistného ešte viac navýšia.

Buď však na pozore, tvoj vek nie je jediný faktor zdražovania poistného. Cenu ti vie ovplyvniť aj výška tvojho BMI, alebo to, či fajčíš. Aj preto sa odporúča vstúpiť do poistenia čím skôr – ako mladý človek si pre poisťovňu oveľa menej rizikový. Navyše je zvyčajne mladý človek aj vo výbornom zdravotnom stave a preto nedostane od poisťovne žiadne výluky, alebo iné obmedzenia.

V druhom prípade berieme do úvahy rodinu s 2 deťmi. V tomto prípade majú 30-roční rodičia okrem výdavkov na 2 deti aj hypotéku vo výške 100 000 €. Ideálne by celé poistenie rodiny vyzeralo takto:

Rozdiely v cenách poistenia sú aj niekoľko desiatok €. Závisí to všetko od poisťovne a jej produktu, ktorý ponúka. Nezabudni, najlacnejšie poistenie sa nerovná sa to najlepšie. V praxi je nutné zohľadniť najviac to, čo rodina potrebuje mať v poistení. Aj medziročné nárasty cien sa líšia a samozrejme sú aj vyššie, ako u jednotlivca:

Tu už je nárast poistného viditeľnejší. Je to samozrejme preto, že poisťujeme 4 osoby a každá z nich je pre poisťovňu o rok staršia. Oproti jednotlivcovi je približný nárast poistného pre celú rodinu okolo 4-5 %. Ak sa stihneš poistiť ešte pred rastom poistného, vieš ušetriť za celú dobu poistenia aj niekoľko tisíc €! 

Pre rodiny je životné poistenie ešte dôležitejšie, keďže od príjmov rodičov závisí celá domácnosť. Určite súhlasíš, že vychovávať deti a popritom aj splácať hypotéku je častokrát pre priemerného Slováka veľmi nákladné. Ak jeden z rodičov príde o príjem, nedajbože príde o život, druhý z partnerov musí všetko utiahnuť sám. Vieš si predstaviť, že by si mal sám finančne utiahnuť výchovu dvoch školákov, hypotéku a všetky ostatné náklady? Aj vážne choroby či úrazy položili finančne nie jednu rodinu.. 

Nie je dôležité mať uzatvorené životné poistenie, dôležité je ho mať správne nastavené a v správnych sumách. Ak si nie si istý, či máš svoje životné poistenie nastavené správne, alebo sa chceš poradiť so zariadením nového, radi ti s tým pomôžeme.

Katarína Maľáková

Diskusia k článku

K článku zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.