Mám záujem
29.01.2022

Ako sa na sporenie pozeráme my ?

Investovaním svoje úspory zhodnocujeme, zatiaľ čo sporením svoje úspory len akumulujeme s často minimálnym alebo žiadnym zhodnotením. To však neznamená, že by sme si mali prestať sporiť a namiesto toho by sme mali všetky peniaze investovať.

Ľudia si prirodzene asociujú sporenie so sporiacimi účtami v bankách. Zo skúseností však vieme, že úroky na bežných sporiacich účtoch sa pohybujú tesne nad nulou, a tak sa Vaše úspory nezhodnocujú ani na úrovni inflácie. Práve preto sú sporiace účty vhodné len na držanie maximálne jednomesačnej rezervy vo výške mesačných výdavkov či krátkodobé sporenie po dobu maximálne 3 rokov. Všetky ostatné peniaze mimo základnej finančnej rezervy, či bežnej spotreby, by sme zásadne v banke nedržali.

Pre sporenie od 3 do približne 5-7 rokov môžete využiť stavebné sporenie, ktoré však ako produkt stráca každým rokom na lesku, pretože štát ho podporuje len minimálne, a to len pri určitej skupine obyvateľstva. Na to, aby ste dostali štátom garantovanú prémiu vo výške maximálne 70 eur, musíte zarábať maximálne 1,3 násobok priemernej mzdy v hospodárstve za predchádzajúci kalendárny rok a zároveň doň musíte vložiť minimálne 2800 eur, čo je cca 233,30 eur mesačne. Samotný úrok, ktorý nám ponúkajú stavebné sporiteľne, je dlhodobo pod hranicou inflácie, a tak Vám pri dlhodobom sporení Vaše peniaze skôr strácajú na hodnote.

Ak by ste mali spomenúť nejakú výhodu stavebného sporenia, tak je to určite možnosť získať stavebný úver, ktorý je cenovo dostupnejší ako spotrebný úver, ktorým si v súčasnosti celkom často dofinancujete zvyšnú časť ceny bývania, keďže nám hypotéka nepokryje celkovú kúpnu cenu nehnuteľnosti.

Ak by ste pri krátkodobom sporení chceli dosiahnuť aj nejaký zisk a ochrániť tak Vaše úspory pred infláciou, v posledných rokoch sa javia ako najvhodnejšia alternatíva realitné fondy. Aj keď tu už nemôžeme hovoriť o sporení, ale o investovaní, stále je to dostatočne konzervatívny spôsob investovania, kde zároveň môžete dosahovať z dlhodobého hľadiska výkonnosť nad úrovňou inflácie a Vaše úspory tak nestrácajú na hodnote.

Filip Schlosser
Zakladateľ Financopedie

Diskusia k článku

K článku zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.