Mám záujem
15.07.2023

Čo všetko kryje cestovné poistenie?

Letná sezóna je v plnom prúde a s ňou prichádzajú aj dni strávené nie len na horúcich plážach v zahraničí, ale aj vysoko v horách a v rôznych iných turistických destináciách. Poistiť sa však berú mnohí Slováci na ľahkú váhu a nemyslia na to, že sa im to v zahraničí môže vypomstiť.

Ako Slováci máme právo na základnú starostlivosť v rámci členských štátoch EÚ, Nórsku, Lichtenštajnsku, Švajčiarsku a Islande. Je to práve vďaka Európskemu preukazu zdravotného poistenia (EPZP), ktorý vám síce zaručuje prístup k bezplatnej zdravotnej starostlivosti, no iba v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Súkromné ambulancie si však úkony účtujú a niekedy aj za oveľa vyššie sumy ako na Slovensku. V krajinách mimo EÚ ste chránení len dohodou medzi Slovenskom a danou destináciou, ale zvyčajne si rôzne lekárske úkony musíte zaplatiť. 

Šitie reznej rany či bolesť zuba a ani sa nenazdáte a vystavia vám faktúru za 100-300 €. To isté platí u bežných ochorení ako je horúčka, úpal a žalúdočné problémy. Pri závažnejších problémoch, ako je operácia slepého čreva, zlomeniny alebo vyvrtnutie členka vás to môže stáť aj viac ako celá dovolenka. Práve preto sa odporúča nespoliehať sa len na EPZP, lebo na cestách číhajú aj iné veci, ako len choroba a bolesť zuba. 

Tip: Majte na pamäti, že aj keď máte EPZP, kryté sú iba urgentné prípady, takže následná hospitalizácia, či lieky, už nie. V niektorých štátoch je prítomná aj spoluúčasť vo verejnom zdravotníctve. Jej podstatou je, že za lekárske úkony musíte uhradiť určité percento zo svojich peňazí.  

Čo je teda to cestovné poistenie?

Cestovné poistenie poskytuje finančnú ochranu na cestách v zahraničí, ak sa vám stane niečo nečakané a hlavne finančne náročné. Nepomáha len vo finančných ťažkostiach, ale pomôže vám vybaviť aj potrebnú dokumentáciu. V ťažkej situácii v zahraničí sa tým pádom môžete spoľahnúť na poisťovňu. V každom poistení máte tzv. limity krytia, čo je v kvázi hranica toho, čo vám poisťovňa vyplatí.

Čo všetko môžete očakávať, že máte kryté v cestovnom poistení? Sú to presne tieto pripoistenia:

Liečebné úkony

Medzi náklady na liečbu môžeme zahrnúť ambulantné vyšetrenia, ak sa u vás vyskytne horúčka, úpal alebo akútna bolesť zuba. Ak sa u vás objaví vážnejšie ochorenie, cestovné poistenie vám pokrýva náklady na ošetrenie v nemocnici alebo v inom zdravotníckom zariadení, tak isto kryje aj náklady na RTG alebo iné potrebné pomôcky na diagnostiku choroby. Tak isto je tam zahrnuté krytie pre prípad hospitalizácie, neodkladnú operáciu či chirurgický zákrok. Navyše si vďaka cestovnému poisteniu môžete dovoliť aj pobyt v nemocnici, pretože máte poistené denné nemocničné dávky a náklady na ubytovanie príbuzných.

S lekárskymi službami sú spojené aj náklady na prepravu do nemocnice pomocou sanitky a na dopravu do domovskej krajiny v prípade núdze. Medzi ďalšie poistené služby je aj prevoz telesných pozostatkov zosnulého do domovskej krajiny. 

Limit krytia lekárskych nákladov sa v každej nemocnici líši, ale stretnete sa s limitom 1 000 000 €, bez limitu, alebo iné limity, v ktorých sú zahrnuté napríklad aj zuby (400 €), prevoz do nemocnice (preplatený celý náklad), pobyt v nemocnici (20 € / deň), kúpa dioptrických pomôcok (200 €) či ďalšie činnosti spojené s liečením a pobytom v zdravotníckom zariadení. 

Úrazy

V prípade úrazu môžete mať pokryté nielen liečebné náklady, ale aj následky úrazu či prípadnú invaliditu, spôsobenú ťažkým úrazom. Stačí autonehoda a celý váš život ovplyvní to, že sa nebudete môcť poriadne hýbať, v horšom prípade zostanete na vozíčku. Ak dôjde k smrti, pre zosnulých je zabezpečená v rámci cestovného poistenia aj finančná pomoc.

Limity: u trvalých následkov úrazu sa prihliada aj na stupeň poškodenia tela. Ak máte len zníženú hybnosť lakťa, čo je v podstate len menšie poškodenie, nemusí sa vám vyplatiť nič. Poisťovne plnia toto krytie skôr v ťažších prípadoch úrazu, kedy je to poškodenie tela aspoň na úrovni 50 % (napr. strata končatiny). Limit sa pohybuje vo výške okolo 20 000 €. Čo sa týka smrti, tak tá je krytá zvyčajne len vtedy, ak ju spôsobí úraz. Ak zomriete iným spôsobom, máte smolu (resp. ju majú vaši blízki). Limit poistenia smrti je zvyčajne 10 000 €. 

Tip: cestovné poistenie neslúži ako náhrada za životné poistenie, kde si poisťujete trvalé následky úrazu a smrť. Tieto sumy sú samé o sebe veľmi nízke a keď vám pri autonehode odtrhne nohu, náhrada 10 000 € vám stačiť nebude. Ak máte 2 deti a hypotéku vo výške 100 000 €, tak isto náhrada 20 000 € nesplatí hypotéku, ani nepomôže vašej rodine, ktorej ostane iba jeden príjem. V životnom poistení platí pri trvalých následkoch úrazu, že čím ťažší úraz máte, tým viac vám poisťovňa vyplatí – nazýva sa to progresia. V cestovnom poistení máte len hranicu plnenia nad určité percento poškodenia a tam to aj končí. Trvalé následky úrazu, kritické choroby, invaliditu a smrť odporúčame samostatne poistiť v kvalitnom životnom poistení. 

Tip 2: Vo vážnej situácií v zahraničí nedbajú, či vás pri úraze vezú do verejného zdravotníckeho zariadenia alebo súkromného. Sanitka vás odvezie do toho najbližšieho. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa netreba spoliehať len na EPZP.

Batožina

V takej batožine neprevážate len oblečenie a doplnky, ale určite aj doklady. Ak sa vám batožina zapatrošínastúpi do iného lietadla, alebo sa rôznym spôsobom poškodí, či ju vám dokonca niekto ukradne, cestovné poistenie vám to vykryje. Avšak, rôzne poistenia majú svoje limity plnenia čo sa týka batožiny, no dá sa pripoistiť aj vyššia suma na batožinu. Rozdiel čakajte aj v poistnom krytí na doklady, na cenné vecí (hodinky, šperky, technické zariadenia), športové veci a na rôzne nutné veci, ktoré potrebujete zakúpiť, ak sa vám dodanie batožiny omešká.

Limit: samotný limit batožiny sa dá individuálne nastaviť, či už do 700 €, 1 000 € alebo aj viac. Náhrada cenných vecí, športových potrieb a technických zariadení sú zvyčajne limitované do ½ poistného krytia. Nevyhnutné veci osobnej spotreby a hygienických potrieb majú limit okolo 150 € a doklady 300 €. 

Tip: Čo sa poistiť nedá sú peniaze. Ak máte v peňaženke 800 € a ukradnú ju vám aj s celou batožinou, poisťovňa vám práve peňažnú škodu nenahradí. Je to práve z tohto dôvodu, že ľudia by mohli ľahko klamať o výške peňazí, ktorú so sebou mali. 

Tip 2: V prípade dokladov poisťovňa hradí náklady iba na zaobstaranie nutných dokladov v zahraničí. 

Zodpovednosť za škodu

Veľmi dôležité poistenie v prípade, že niekomu zničíte jeho majetok - poškodíte nábytok v apartmáne / hoteli, spadne vám z balkóna niečo ťažšie na auto pod vami, alebo niekomu ublížite na zdraví. Stačí, že sa vaše dieťa bude blázniť na tobogane a niekomu dopadne na hlavu, nabúrate do niekoho s autom, alebo pri lyžovaní zrazíte druhú osobu a daný človek bude od vás žiadať náhradu škody.

Limit: v tomto pripoistení sú limity okolo tých 200 000 až 300 000 €. Sú v nich zabezpečené náklady na liečbu zraneného a náklady na zaobstaranie nového zariadenia, ktoré poškodíte a aj rôzne iné súvisiace náklady. 

Storno

Dva dni pred odchodom na dovolenku chytíte zápal pľúc, umrie vám blízka osoba a zrazu nebudete môcť vycestovať, poprípade nastane iná, vážna situácia a tá vám tak isto neumožní odchod na dovolenku. Z rovnakých alebo podobných príčin (vážna choroba, smrť) sa môže stať aj to, že budete musieť skôr odísť domov z dovolenky. V takom prípade vám vďaka poisteniu storna peniaze neprepadnú a vy môžete spokojne ísť na dovolenku neskôr, alebo nebudete mať výčitky, ak z nej odídete skôr. 

Limit: plnenie poisťovne závisí od sumy vašej dovolenky a cesty. Čím drahšie vás vyjdú letenky a celkový zájazd, tým si samozrejme aj za poistenie priplatíte. Toto pripoistenie sa dá aj individuálne nastaviť a takto si sami zvolíte, koľko chcete, aby vás poisťovňa kryla. Ak vás celý zájazd stál napr. 2 000 €, nastavíte si túto sumu v poistení. 

Právna ochrana

Pri cestovaní v zahraničí vlastným autom sa vám môže stať, že prekročíte rýchlosť, alebo budete mať potyčku so zákonom. Pripoistenie právnej ochrany vám zaručuje preplatenie nielen právnej pomoci, ale aj potrebu tlmočníka a iných právnych úkonov.

Limit: či už budete mať problém so zákonom, nebodaj budete potrebovať zaplatiť advokáta a tlmočníka, poisťovňa poskytne finančné krytie až do výšky aj 3 000 €. 

Pátranie a záchrana

Stratíte sa v horách, alebo dokonca niekde od úpalu odpadnete práve vtedy, keď sa sami vyberiete na prechádzku? Tieto pátracie akcie na záchranu vášho života nie sú práve lacné a šplhajú sa aj do výšky niekoľko desaťtisíc eur. Vtedy sa toto pripoistenie v cestovnom poistení naozaj oplatí mať.

Limit: náklady, ktoré na vás krajina destinácie kvôli pátraniu vynaloží, sú vysoké. Ak po vás pošlú vrtuľník, bude to drahé. Preto vás cestovné poistenie finančne chráni aj do výšky 50 000 €.

Covid

Starý známy Covid je tu stále s nami, aj keď o ňom počuť menej. Netreba to však len kvôli tomu podceňovať. V cestovnom poistení sú v súčasnosti stále poistené náklady na liečbu Covidu a iné potrebné úkony, súvisiace s ochorením, najmä karanténa a náklady za ubytovanie.

Limit: ak musíte ísť do karantény a potrebujete zaplatiť za ubytovanie, poisťovňa vás v tomto vie vykryť až do výšky 1 200 €. Taktiež vám vie zabezpečiť náklady na návrat na Slovensko, ak sa nemôžete vrátiť v stanovený čas (napríklad ak nebudete môcť nastúpiť do lietadla). V niektorých poisťovniach máte v Covid pripoistení zabezpečené aj storno, ak vôbec kvôli ochoreniu nevycestujete. Samotné náklady na liečenie Covidu sú limitované do výšky lekárskych nákladov, ktoré má každé cestovné poistenie. 

Asistenčné služby

Veľkou nevýhodou EPZP je aj absencia asistenčných služieb. Takže ak sa vám niečo stane, budete musieť sami prejsť papierovačkami, trápiť sa s jazykom danej krajiny a pravdepodobne ani nebudete vedieť, ako vôbec postupovať. Asistenčné služby máte ale v cestovnom poistení zahrnuté a sú vám k dispozícií 24 hodín denne a tie vám dokážu pomôcť s hľadaním zdravotníckych zariadení, zabezpečením lekárskej starostlivosti, s vybavením prevozu a celkovou organizáciou v zahraničí a s mnohým iným. 

Tip: v každej situácií, či už vážnejšej alebo menej vážnej, vždy volajte na asistenčnú službu. V dovolenkovej destinácií si najprv danú položku musíte sami zaplatiť, až potom vám ju preplatí poisťovňa. Práve preto si nezabudnite zachovať bločky a lekárske správy. Budete ich potrebovať. 

Tip 2: ak cestujete autom / autobusom / vlakom cez viacero krajín, nepoisťujte sa len na finálnu destináciu, ale aj na všetky krajiny, cez ktoré budete prechádzať. Aj počas cesty sa môže pritrafiť nepríjemná situácia. 

V prípade adrenalínových športov si potrebujete športy ako horolezectvo, rafting alebo surfing dopoistiť.

Aký je záver?

Ako sami vidíte, poisťovňa vás kryje v naozaj vysokých sumách za veľmi nízku cenu,. Mimo EÚ je to niečo drahšie, hlavne v krajinách ako USA, Kanada a krajiny Ázie, práve kvôli vyšším limitom krytia. Aj maličkosť vás však v konečnom dôsledku môže vyjsť drahšie ako celá dovolenka a preto odporúčame byť v zahraničí dostatočne krytý. Naše riešenie je uzatvoriť si celoročné cestovné poistenie s krytím po celej Európe a Stredomorí, ktoré vás bude dostatočne chrániť, či už pôjdete na nákupy do Maďarska, na dovolenku do Chorvátska, alebo na výlet do Londýna. V prípade, že budete potrebovať vycestovať mimo EÚ, tak sa pre ten pobyt špeciálne poistíte.

Ak preto hľadáte aj vy možnosť, ako sa rýchlo, jednoducho a kvalitne poistiť, môžete tak urobiť cez náš odkaz, kde si viete všetky poisťovne zároveň aj porovnať:

Katarína Maľáková

Diskusia k článku

K článku zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.