Mám záujem
14.10.2023

Minulé výnosy nie sú zárukou budúcich

Keď príde na investovanie, je ľahké nechať sa uniesť zelenými číslami. Vidieť, ako krásne trhy v minulosti dosahovali výnimočné zisky môže aj pre teba byť dostatočne povzbudzujúce. Ale opatrnosti nikdy nie je dosť a tu sa dočítaš, prečo sa trhom aj nedarí.

V investovaní je to kúzlo, že nevieš, kde sa bude investícia nachádzať o 2 roky, o 5 rokov alebo o 10 rokov. Graf tvojich investícii môže vyzerať nejako takto:

Alebo aj takto:

Možno ťa zaujíma, prečo tomu tak je. Neexistuje jedna odpoveď, pretože faktorov je veľa. Trhu sa páči, ak je na ňom aktivita.  Aktivitu v tomto zmysle si môžeš predstaviť ako presun peňazí z bodu A do bodu B.

Predstav si, že pečieš koláče pre cukráreň, ktorá sa obchoduje na burze. Keď im predáš svoje chutné koláče, zaplatia ti. Cukráreň si zaplatí prepravu koláčov a keďže chce na tom tiež zarobiť, predá tie koláče za vyššiu cenu, ako ich kúpila. Zákazník si potom ten koláč kúpi za peniaze. Podobne funguje trh na celom svete. Ak však niečo tento tok peňazí preruší, spôsobí to na trhu to, že dôjde k poklesu. Auto môže havarovať a koláče sa takto nedostanú do cukrárne a daná cukráreň príde o zisk. Alebo v cukrární zlyhajú chladničky a koláče sa pokazia. Tieto veci sa dejú denne a na celom svete.

Našťastie, môže prísť aj opačná situácia. Tvoje koláče sa vďaka tvojím novým vedomostiam  a ingredienciám stanú chutnejšie a žiadanejšie a tak cena koláča bude rásť. Dokonca môžeš rozšíriť počet cukrárni, ktorým koláče budeš predávať. A keďže sú ceny teraz vyššie a tvoje koláče kupuje viac ľudí, trhu sa darí a rastie.

Ak to aplikujeme na trh, môže dôjsť k rôznym miliónom situácií, prečo je dnes trh v pluse alebo v mínuse. Poďme sa pozrieť na to, ako to v skutočnosti vyzeralo na trhoch pre niekoľkými rokmi.

USA

Jednému z najpopulárnejších fondov S&P 500, ktorý investuje do 500 najväčších spoločností v USA, sa medzi rokmi 20002010 veľmi nedarilo. Ak by si začal s investíciou 10 000 € v roku 2000, o 10 rokov neskôr by si mal 7 160 €. 

Naopak, 10 000 € investícia v roku 2010 by sa v tom istom fonde v roku 2020 zhodnotila na 43 590 €, čo je viac ako 4-násobok.

Bitcoin

Ak by si do Bitcoinu zainvestoval 10 000 € v roku 2018, dnes by si mal na svojom kryptomenovom účte 45 705 €.

Toto by si stalo, keby si sa rozhodol investovať do Bitcoinu práve vtedy, keď bol na vrchole, čo bolo v roku 2021. Z tvojich 10 000 € by bolo 5 077 €, čiže 50 % prepad.

Zlato

Zaujímavé je aj samotné zlato. Od roku 1990 po rok 2000 sa držalo na približnej úrovni. Z 10 000 € by si mal po 10 rokoch „len“ 10 375 €. 

V ďalšom desaťročí malo zlato úspech a narástlo až 3-násobne. Ak by si sa rozhodol v roku 2000 investovať do zlata, v roku 2010 by si mal 32 088 €. 

Avšak, opätovnú investíciu do zlata v roku 2010 v sume 10 000 € by si mal v roku 2020 v hodnote 14 991 €.

Japonsko

Na svete sú aj trhy, ktoré nezačnú rásť nikdy, alebo len trochu. Toto je graf vývoja najväčších spoločností v Japonsku od roku 1989 až po súčasnosť. Všimni si, že okolo roku 2000 sa mu veľmi jemne zadarilo, no o niečo väčšie výnosy začali prichádzať až po roku 2020. Ak by si investoval do japonského akciového trhu na jeho začiatku, po 34 rokoch by si mal na účte 12 875 €.

Rusko

Posledná ukážka je, čo sa s investíciou môže stať v najhoršom prípade. Toto bol fond, ktorý investoval do najväčších spoločností v Rusku a na grafe je zobrazená jeho história v rokoch 2013 2023. Táto situácia je však veľmi výnimočná.

Zaujímavosť: možno si si všimol, že v rokoch 2000 a 2010 sa akciovému trhu skôr nedarilo. A práve zlatu sa vtedy darilo najviac. Je to tak vždy, keďže zlato, možno aj pre teba, je viac bezpečné. Z dlhodobého hľadiska však investície doň nezarábajú toľko ako investície do akciového trhu. Avšak, keď sa trhu nedarí, všetci sa hrnú do zlata a to zvyšuje jeho cenu.

Nikto nevie s určitosťou povedať, čo sa bude vo svete diať ďalších 10 rokov. Tieto väčšie prepady však nie sú každodennou realitou a vyskytujú sa obvykle len v rámci dlhšieho časového obdobia. V rámci kratšieho obdobia môžu ovplyvniť trhy rozhodnutia politikov, nehody a dokonca aj názory vplyvných a slávnych ľudí. U Elona Muska stačí spomenúť na sociálnych sieťach kryptomeny a ľudia sa idú zblázniť. 

Pri investovaní preto nezabudni rozložiť svoje peniaze múdro a nehádž všetko na jednu kartu. Rozlož svoje investície do rôznych kútov sveta. Nezabudni zahrnúť Ameriku, Európu, Áziu a v podstate celý svet.

V prípade, že sa chceš uistiť, že investuješ správne a si ochotný nechať si poradiť, neváhaj nás kontaktovať. Radi pomôžeme aj tebe.

Katarína Maľáková

Diskusia k článku

K článku zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.