Mám záujem
24.02.2024

Podielové fondy vs ETF fondy

Investuješ v banke, alebo ti niekto založil investovanie? Vieš vlastne, do čoho investuješ? Častokrát je realita u Slovákov taká, že aj keď nejaké to investovanie majú, poriadne ani nevedia, kde ich peniaze reálne idú a ako celé to investovanie vlastne funguje. Poďme sa teda pozrieť na naše možnosti.

Keď chceš investovať, môžeš to, samozrejme, robiť aj sám. Stačí, že si založíš účet u brokera a začneš nakupovať vlastné akcie, dlhopisy, kryptomeny a podobne. Problém je v tom, že väčšina ľudí nemá ani potuchy ako investovanie vôbec funguje, nie to ešte investovať na vlastnú päsť. Potrebuješ si urobiť prehľad, dovzdelávať sa v tejto sfére, určiť si stratégiu, vytvoriť si portfólio a všetko okolo toho. Ak náhodou chceš investovať do jednotlivých akcií, veľmi to neodporúčame, pretože vyberanie víťazných akcií vyžaduje veľa času, veľa študovania a chápanie trhu. 

Práve preto boli vytvorené fondy, ktoré za teba investujú do rôznych akcií, dlhopisov či iných aktív a ty sa nemusíš trápiť nad vyberaním presných spoločností, do ktorých by si chcel investovať. Existujú práve 2 rôzne druhy fondov, ktoré si môžeš vybrať a investovať cez ne. 

Poďme sa teda pozrieť najprv na podielové fondy. 

Podielový fond

Tento typ fondu zhromažďuje peniaze od viacerých investorov a investuje ich do už spomínaných akcií alebo iných aktív. Ak investuješ do podielového fondu, stáva sa z teba tzv. „podielnik“. To znamená, že v praxi kupuješ svoj podiel v tomto fonde a získavaš podielový list. Ten ti dáva právo na podiel z hodnoty. 

Jednoduchšie povedané, svoje peniaze „dáš“ nejakej spoločnosti, ktorá investuje za teba. Do čoho sa peniaze budú investovať rozhoduje práve portfólio manažér. Keďže tohto človeka treba zaplatiť za svoju prácu, majú podielové fondy vyššie priebežné poplatky. Tu je príklad konkrétneho fondu spoločnosti Amundi, ktorého výška poplatku je 2,22 %.

Podielové fondy zvyknú mať aj výkonnostné poplatky. Tie fungujú tak, že si spoločnosť určí benchmark – hranicu výkonnosti, ktorú ak fond prekoná, strhne si zaň poplatok. Tento výkonnostný poplatok slúži ako odmena portfólio manažérovi za to, že úspešne riadil investície a dosiahol vyšší výnos ako bola určená hranica. Častokrát bývajú týmto benchmarkom rôzne indexy – napríklad index S&P 500, ktorý kopíruje výkonnosť 500 najväčších firiem v USA. 

Niekedy sa však stáva, že si spoločnosti nárokom určia ako benchmark veľmi slabý index, alebo iný slabý fond. Tým pádom je vysoká šanca, že podielový fond prekoná benchmark a spoločnosť si zaúčtuje poplatok doslova za nič. 

ETF fond

ETF, celým názvom exchanged traded fund je fond obchodovateľný na burze, takže funguje podobne ako investovanie do akcií. Oproti podielovým fondom nie sú závislé od ľudského faktora. Nemajú svojho portfólio manažéra, pretože ho nie je treba. Namiesto toho využívajú tzv. „index“. Tento index kopíruje vývoj rôznych spoločností na sledovanom trhu. Pri spomínanej S&P 500 to znamená, že index zoberie týchto 500 najväčších spoločnosti v USA, zoradí ich od najväčšej po najmenšiu a podielovo rozdelí tvoju investíciu medzi ne. Keďže to nerobí človek, netreba ho zaplatiť a preto majú oveľa nižšie priebežné poplatky. Tu si vieš pozrieť poplatok indexového fondu MSCI World, ktorý sleduje výkonnosť najväčších spoločností sveta. Tento poplatok je na úrovni 0,20 %.

ETF fondy by nemali mať ani výkonnostné poplatky. Nie je vylúčené, že niektoré spoločnosti, ktoré sprostredkúvajú investovanie do ETF fondov, si ho aplikujú. Ak sa stretneš niekedy so situáciou, že si niekto účtuje výkonnostný poplatok u ETF fondov, určite utekaj. Tu žiadny človek nevie ovplyvniť to, kde sa peniaze budú investovať a tak nevie ovplyvniť ani výkonnosť. Preto je výkonnostný poplatok u ETF fondov čisté zdieranie.

Porovnanie investovanie do podielových fondov a ETF fondov

Možno si povieš, že rozdiel medzi priebežnými poplatkami je len niečo cez 1 % a to je len malé číslo. V skutočnosti, ak rátame s pravidelnou investíciou 100 € mesačne do globálneho akciového trhu, rozdiel je presne takýto:

Dôležité je poznamenať, že podielové fondy spadajú do investícii, ktoré je potrebné zdaniť. Naopak, ak investuješ do ETF fondov viac ako 1 rok, nemusíš zisk zdaňovať. 

Poďme sa pozrieť na situáciu, kedy síce tvoja investícia má už v podielovom fonde peknú hodnotu, ale ešte nebola zdanená. 

Celkový rozdiel je 23 313 € - presne toľko peňazí necháš na poplatkoch a na daniach. Čo všetko si vieš za 23 000 € kúpiť? Či už je to nové auto, cestovanie po svete, vzdelanie, rekonštrukcia bytu, alebo ich ďalej investovať, určite by ich bola škoda.

U podielových fondov spomíname aj výkonnostný poplatok, ktorý v týchto výpočtoch nie je zahrnutý, avšak v spomenutom Amundi fonde sa nachádza (až vo výške 20 %!). Aj keď sa neúčtuje každý rok, pretože fond neporazí svoj benchmark vždy, tvoj reálny výnos z tohto investovania by bol ešte menší. Tu sa však chceme primárne venovať priebežným ročným poplatkom u podielových fondov a ETF fondov. Ak ťa zaujímajú aj iné poplatky v investovaní, vieš si o tom prečítať tu. 

Obľúbené podielové fondy v bankách:

Poďme sa pozrieť na podielové fondy v bankách, ktoré investujú do akciového trhu. Najprv sa pozrieme na poplatkovú štruktúru: 

Dôležité je ešte poznamenať, že v drvivej väčšine prípadov podielové fondy neporážajú vo výkonnosti ETF fondy. A tu je dôkaz: 

Áno, vidíš správne. Rozdiel v priebežnom poplatku ti urobí takéto rozdiely. Samotné podielové fondy bez poplatkov sa vedia vyšplhať na výkonnosť ETF fondov, avšak práve správcovský poplatok znižuje ich čistý výnos. Mimochodom, tieto údaje sú voľne dostupné na stránkach konkrétnych bánk, takisto aj poplatky jednotlivých fondov. Problém je v tom, že viacero bánk na svojich hlavných stránkach fondov uvádza nižšie priebežné poplatky ako sú v skutočnosti, napr. „iba“ 1 %, alebo 1,5 %, alebo podobne. Zamaskujú to pod „správcovskými poplatkami“ a tie ďalšie nespomenú! Skutočnú výšku poplatkov nájdeš v kľúčových informáciách pre investorov.

Čísla sú však len orientačné a z dlhodobého hľadiska (15 + rokov) je očakávaný priemerný ročný výnos na akciovom trhu približne 10 %. Priebežné poplatky ti pri podielových fondoch z tohto výnosu zoberú vyše 2 % + nezabúdaj na daň vo výške 19 % z výnosu pri týchto fondoch.

Aký je z toho záver?

Možno si povieš, že podielový fond predsa riadi odborník a vie, čo robí. Predsa človek, čo dokáže vybrať víťazné akcie bude úspešnejší a dokonca lepší ako index. Ako sme však spomenuli vyššie, podľa výskumov až v 90 % prípadoch podielové fondy neprekonávajú výkonnosť ETF fondov. Dokonca sa môže stať aj to, že portfólio manažér okopíruje index a tým pádom sa bude podielový fond investovať rovnako ako ETF, no s niekoľko násobne vyššími poplatkami. A ako bonus ľudia o tých poplatkoch veľmi často ani nevedia. Bolo im pri zakladaní investovania povedané, že je tam len jeden vstupný a to je viac-menej všetko. Je to fér?

Ak preto už investuješ a nevieš, či náhodou neinvestuješ do podielových fondov, príď sa k nám kľudne poradiť. Čísla hovoria za seba a matematika nepustí, preto aj my investujeme do ETF fondov. Ak naopak chceš začať investovať do ETF fondov, nepotrebuješ na to veľký obnos peňazí. Vieš začať aj s 30 eurami mesačne a postupne si budovať majetok. 

Katarína Maľáková

Diskusia k článku

K článku zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.