Mám záujem
15.06.2024

Prečo myslieť na cestovné poistenie?

Letná sezóna sa pomaly rozbieha a niektorí z nás už majú za sebou svoje prvé dovolenky. Bohužiaľ, niektorí ľudia neberú cestovné poistenie veľmi vážne a možno aj ty patríš práve medzi nich. Aj malá nehoda ti však vie pokaziť celú dovolenku a stáť ťa ešte viac peňazí, ako celá dovolenka dohromady. A to pritom cestovné poistenie nie je vôbec drahé.

Účel dovolenky/cesty do zahraničia

Či už ideš sám alebo s rodinou, je dobré si na začiatok ujasniť, čo všetko sa chystáš robiť v zahraničí a koľko ťa daný výlet bude stáť. Výnimočnú pozornosť cestovnému poisteniu by mali venovať ľudia, ktorí sa radi venujú športom, najmä tým rizikovým. Tie si treba špeciálne dopoistiť, keďže sa zvyčajne v bežnej poistke nenachádzajú. Ak sa napríklad zraníš pri surfovaní a nemáš surfovanie zahrnuté v poistke, poisťovňa ti chrbát kryť nebude. 

Liečebné náklady

Poďme na samotné pripoistenia. Medzi tie najdôležitejšie patrí poistenie liečebných nákladov. Pri tomto ti odporúčame poisťovňu, ktorá kryje tieto náklady pri čo najväčšom limite, ideálne ak limit vôbec nemá, čiže preplatí celé liečebné náklady. Ceny liečby sú rôzne a závisia aj od náročnosti choroby/úrazu. Ak ťa zaujímajú približné ceny rôznych zákrokov v zahraničí, môžeš si to pozrieť v tejto tabuľke:

Liečebné náklady sa však vedia vyšplhať aj na 200 000 €, stačí si prečítať šialené príbehy ľudí, ktorí nemali v zahraničí správne nastavené cestovné poistenie a pri surfovaní ich zachytila vlna. Pri tomto type poistenia sú zahrnuté aj iné úkony, ako liečba alebo operácia. Môžu zahŕňať prevoz do nemocnice alebo ubytovanie príbuzných, ak potrebuje rodič zostať so svojím dieťaťom. 

Zodpovednosť za škodu

Sú však aj rôzne iné náklady, ktoré ťa môžu postihnúť v zahraničí. Môže ísť o zodpovednosť za škodu. Ak napríklad rád bicykluješ a vieš, že si budeš požičiavať bicykel, môžeš ho poškodiť, zničiť alebo dokonca zapríčiniť jeho krádež. Ak náhodou poškrabeš auto alebo dokonca zraníš človeka, zodpovednosť za škodu ti vie zachrániť pri takejto udalosti aj
4 000 € - 10 000 €. U väčšiny ľudí to je väčší náklad ako samotná dovolenka. 

Batožina

Keďže si určite budeš so sebou brať aj batožinu, je fajn ju mať poistenú tiež. Vieš si predstaviť, že sa ti batožina stratí, alebo poškodí? Všetku drogériu a základné oblečenie si budeš musieť zaobstarať nanovo a bez poistenia si to zacvakáš sám. Zvyčajne ľudia so sebou nosia veci v hodnote niekoľkých stoviek eur. Pri tomto type poistenia však musí batožina prejsť prekážkou (napr. rozbitie okna v aute, vlámanie do bytu, stratenie pri cestovaní lietadlom), aby bolo poistenie plnené. Preto si na ňu dávaj dobrý pozor, aj keď je poistená a nezabudni si ju odfotiť! Nie len pred odchodom, ale aj pri check-ine. Poisťovňa si vie vypýtať rôzne detaily, aj šialené.

Storno

Pri niektorých drahších dovolenkách nezabudni na poistenia storna. Odchod na dovolenku ti môže pokaziť nečakaná choroba, alebo v tom horšom prípade pohreb niekoho blížneho. Ak sa už dovolenka preložiť nedá, poistenie storna ti zabezpečí neprepadnutie peňazí. Ak ťa dovolenka v Egypte stojí 5 000 €, určite ju odporúčame mať poistenú. Pri storne vždy musíš mať aj oficiálny dôkaz toho, že si nemohol vycestovať, napr. PN-ka, OČR a podobne.

Ostatné pripoistenia

Dôležité je aj poistenie pátrania a záchrany, prevozu zo zahraničia do domovskej krajiny, alebo právnej ochrany. Sú to veľmi nákladné položky a ich poistenie ťa nestojí veľa. Bohužiaľ sa dejú aj katastrofy a niekedy je potrebné človeka hľadať alebo poslať naspäť do domovskej krajiny. Poistenie právnej ochrany sa zíde pri porušení pravidiel. Aj to sa občas stane. Ceny týchto náklad sú rôzne:

A teraz to najlepšie na koniec – cestovné poistenie vôbec nie je drahé. Pár desiatok eur ti vie zachrániť tisíce či desaťtisíce eur. Aj keď cestovné poistenie možno nevyužiješ, nie je skvelý pocit vedieť na dovolenke, že keď sa niečo pokazí, tvoje financie sú v poriadku a kedykoľvek vieš zavolať na asistenčnú službu? Cena komplexného poistenia je pre jednotlivca a 4-člennú rodinu na 10 dní podľa zvolenej destinácie takáto: 

Ako vidíš, za seba samého ti stačí dať na poistenie okolo 20-30 € a na dovolenke máš pokoj na duši, ak sa ti stane niečo finančne nákladné. Pri poistení rodiny to, samozrejme, je o niečo drahšie, keďže sa poisťuje viacero osôb, no stálo by ťa to cca 70 €. Určite to znie lepšie, ako keď dlžíš nemocnici za liečbu 3 000 €. Ceny poistiek, samozrejme, závisia od poisťovne a od toho, aké limity a krytia ponúka. 

Tip č. 1: nespoliehaj sa v Európe na svoj Európsky preukaz zdravotného poistenia. V súkromných ambulanciách ti to neplatí a keď ťa náhodou bude brať záchranka, nebude ich trápiť, či ťa vezú do súkromnej alebo štátnej nemocnice. Odvezú ťa tam, kde je to najbližšie – a kľudne to môže byť práve najdrahšie miesto.

Tip č. 2: cestovné poistenie cez banky síce vyzerá fajn a možno ho máš v cene bežného účtu, no limity poistných plnení sú častokrát nízke, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá. Veľké mínus je aj to, že v prípade poistnej udalosti ti banka nepomáha a všetko si riešiš sám. Pri poistení cez klasickú komerčnú poisťovňu s poradcom sa máš na koho obrátiť, kto ti pomôže a poradí. Čo všetko obsahuje cestovné poistenie si vieš prečítať v našom predchádzajúcom blogu.

Rýchlo a efektívne sa vieš poistiť aj cez náš odkaz, kde si vieš zakliknúť všetky svoje potrebné pripoistenia a zároveň si môžeš poistenie porovnať v rôznych poisťovniach. Ak sa chceš poradiť, kľudne sa nám ozvi cez náš kontaktný formulár. Pri akomkoľvek poistení je lepšie, ak máš finančného poradcu, na ktorého sa v prípade núdze vieš obrátiť. 

Katarína Maľáková

Diskusia k článku

K článku zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.