Mám záujem
23.11.2024

Škodí či pomáha finančný poradca? 6 typov, na ktoré si dať pozor 

Pekné pozlátko navonok, no v skutočnosti môže zarábať na tvojej nevedomosti. Na Slovensku nájdeš kopu kvalitných finančných poradcov. Dnes sa však pozrieme na tých menej kvalitných. Koľko z týchto typov si už stretol?

Mnoho zlých skúseností z minulosti

Finančný poradca je na Slovensku veľmi často vnímaný ako kontroverzné povolanie. Niet sa čomu diviť, pred niekoľkými rokmi to robil každý tvoj druhý spolužiak zo strednej. A bolo jedno, či to bol vyštudovaný čašník alebo grafik, stačilo urobiť tých pár trápnych licencií od Národnej banky Slovenska, nahodiť kravatku a išlo sa na vec. 

Toto je skôr stereotyp, ktorý každý z nás určite dobre pozná. Bohužiaľ, je tam aj ten základ z reality. Finančný poradca bol omnoho viackrát obchodníkpredajca než odborník. A v súčasnosti sa ti kvôli týmto zlým skúsenostiam asi ani nechce veriť žiadnemu „wannabe poradcovi“. 

A možno že to tak nie je a máš svojho poradcu alebo niekto z tvojej rodiny je finančný poradca. A možno si s ním aj spokojný a nevymenil by si ho ani za 1 Bitcoin. Pravdou však zostáva, že stále máme na Slovensku neférových poradcov, ktorým ide len o provízie. Preto zbystri pozornosť, ak.. 

... pracujú pod tou "typickou spoločnosťou"

Finančný poradca obchodník

Neznamená to automaticky, že ten človek je zlý a celú svoju prácu robí zle. Ale to, že sú často pod tlakom a musia dosahovať čísla z nich môže robiť presne tých typických obchodníkov. A keď sa v tej spoločnosti vystriedali už 4 tvoji bývalí spolužiaci a sesternica z 2. kolena, mala by ti bliknúť kontrolka. 

Pravdou zostáva, že väčšina finančných spoločností na Slovensku stále funguje ako typická MLM spoločnosť. MLM, inak povedané multi-level marketing, funguje na princípe stáleho donášania ľudí. Získavaš ďalších predajcov a za to dostávaš provízie z ich predaja. A ak tvoji predajcovia získajú ďalších, aj z ich predaja môžeš dostať nejaké peniaze. Čím viac ľudí pod tebou predáva, tým viac peňazí môžeš zarobiť.

Čiže aby si na seba zarobil, musíš presviedčať iných, aby to robili tiež. Najlepšie sa majú samozrejme tí, čo sú na vrchole. Veď asi si sa aj ty už stretol s takými otravnými „kávičkármi“, čo ťa volajú na stretnutie po 5 rokoch po strednej. A motajú ťa na dovolenky v Južnej Afrike a sľubujú neuveriteľný kariérny rast a finančnú nezávislosť už v 30-ke. Jasné. 

Má byť podľa teba finančný poradca takýto? Zameraný na dovolenky a zisk? Poďme ďalej, pretože ďalší pozor súvisí presne s týmto. Daj si pozor aj na to, keď...

... sa prezentujú na sociálnych sieťach ako machri

Finančný poradca na sociálnych sieťach

Otvoríš si Instagram toho „čáva“, čo ti núkal poistku s invaliditou na rentu a tam vidíš len poháriky v ruke, fotky z dovoleniek a ako sa opiera o svoje vysnívané BMW a pozerá na horizont. Ešte si k tomu domysli plnohodnotný citát a je to kompletné. 

Opäť, neznamená to, že ten človek je zlý a robí si svoju robotu zle. Psychológia však hovorí, že ľudia, ktorí sa prezentujú len svojim majetkom, bývajú zaťažený na svoj sociálny status a prestíž. Môžu im chýbať hlbšie a zmyselné hodnoty a hľadajú uznanie a obdiv. 

A to až príliš často ústi do toho, že to robia len kvôli peniazom. Finančnému poradcovi by v prvom rade malo ísť o tvoje dobro. To neznamená, že ti „strašne nasilu odporúča“ ísť do tejto banky a tamtej poisťovne, ale dá ti skutočný, obsiahly výber. A ty máš zároveň možnosť výberu. 

... ťa núti do poistky, investovania a do ďalších 3 produktov

Finančná poradca ťa núti do zmluvy

Čo dodať, s týmto má zlú skúsenosť pomaly každý druhý Slovák. Toto povolanie by nemalo byť o tlačení človeka do produktov, o ktorých nemá ani páru. A ktoré ani nechce. A na ktoré do týždňa zabudne. Existujú tu dokonca praktiky, kedy si ťa finančný poradca chce poistiť, aby si mu náhodou neušiel ku konkurencii. 

Ak je férový, tak ťa v prvom rade do ničoho netlačí a nepoisťuje si ťa. Nemení ti každé 2 roky zmluvu životného poistenia, len aby na tom zase otočil províziu. Nepovie ti hneď na prvom stretnutí, že všetky zmluvy máš zle a musíš to dať hneď pod neho. 

Môže sa samozrejme stať, že fakt máš všetky zmluvy dosť biedne a dá sa to spraviť lepšie. Na to však treba argumentydôvody. Ak ich nemá, evidentne mu ide iba o jedno – a ty už vieš, o čo. 

... zaspali dobu a robia financie tak isto ako 20 rokov dozadu

Dinosaury vo finančnom svete

Alias „dinosaury“. Skôr sa to týka finančníkov, ktorí svoju robotu robia už veľmi dlho. Áno, podvedome veríme ľuďom, o ktorých si myslíme, že vedia čo robia. Veď už to robí 20 rokov tak asi tomu rozumie!

Veľmi častý problém, s ktorým sa stretávame aj my – mladí ľudia vo Financopedii. Veď my sme mláďatká a nemáme toľko skúseností, tak nič nevieme. Vráťme sa však na začiatok a spomeň si, o čom sme hovorili. O tom, že niekedy je finančný poradca obchodník a nie odborník.

A u týchto dinosaurov to platí 2-násobne. A čo, že teraz sú najlepšie ETF fondy. A čo, že teraz sa životné poistenie robí už úplne inak. Oni aj tak predávajú tie svoje investičné životné poistenia a modelácie poistiek robia až v dvoch poisťovniach. Nezabudnú ti tam zároveň vopchať všetky tie zbytočnosti, čo nepotrebuješ. 

A potom sa celé Slovensko čuduje, prečo vlastne my Slováci neinvestujeme a nepoisťujeme sa. S takými otrasnými skúsenosťami a s takým nevýhodným produktom, ako je investičné životné poistenie, sa ani nedivíme. O nevhodnosti investičného poistenia si vieš prečítať aj v našom predchádzajúcom blogu.

... má veľké poplatky a asi o tom ani nevieš

Vysoké poplatky pri investovaní

A ešte lepšie, keď ťa o nich klame. Keby si vedel, koľkokrát sme na konzultácii počuli „ja nemám žiadne poplatky, iba som zaplatil vstupák.“ Haha. A potom sa pozrieme na zmluvu a tam manažérsky poplatok 1 %, náklady fondov 0,30 % a aby toho nebolo málo, tak ešte aj výkonnostný 10 %. 

Kľudne si prečítaj o tom, aký vplyv majú poplatky v investovaní na tvoj zisk. Písali sme o tom blog a pravidelne o tom informujeme aj na našom Instagrame. Najväčší vplyv na tvoju investíciu má práve celkový priebežný poplatok a všetko nad 1 % je podľa nás veľa. 

Ak ti finančný poradca uzatvoril investovanie do podielových fondov, tam je ten poplatok ešte vyšší, zvyčajne okolo 2 %. A ešte si pri výbere peňazí zaplatíš daň 19 % zo zisku. 

Celkom je toho dosť, nie? Ak si chceš overiť výšku poplatku vo svojom fonde, nájdeš ho na stránke spoločnosti. Poplatky sú uvedené v zmluve a mal by si byť o nich informovaný pred založením investovania. Nestalo sa tak? No pekne, potom nemáš fér finančného poradcu.  

... je to tvoja rodina či iný známy

Finančný poradca z tvojej rodiny

Táto téma je veľmi citlivá a máme s ňou takisto veľa, bohužiaľ, zlých skúseností. Opäť, ak je niekto z tvojho okolia finančný poradca, neznamená to, že je zlý človek, alebo že robí svoje povolanie zle. To sa vôbec nesnažíme povedať. Veď aj my sme pre naše okolie rodina. 

Častokrát je to však presne tak. Nie je príjemné zistiť, že ti tvoja teta či bratranec sprostredkovali niečo, čo pre teba nie je výhodne. Bohužiaľ, veľmi veľa a to slovo ešte zvýrazníme, že veľmi veľa z vás má tie produkty nastavené dosť zle. A práve vtedy, keď to pochádza od člena rodiny či známeho. 

Dôvod je jednoduchý: máme tendenciu veriť viac našim známym ako cudzím ľuďom. Ešte keď sa k tomu pridá neschopnosť povedať nie, predajú vám čokoľvek. Nakoniec to dopadne tak, že máte investičné životné poistenie, podpoistený byt a investujete v 20-ročnom horizonte do dlhopisov. 

Oplatí sa mať finančného poradcu?

Áno, keď ovláda financie a má širšie znalosti ekonomiky. Finančný poradca by mal mať aj poriadne vzdelanie v tejto oblasti a tým nemyslíme to vysokoškolské, i keď aj to pre teba môže byť dôležité.

Nestačí len poznať jeden produkt a ten ponúkať, či porovnať ceny životných poistiek v 3 spoločnostiach. Samozrejme, aj nám sa môže stať, že v niečom pochybíme. Preto sa nechceme hrať na expertov.

Na druhej strane, snažíme sa byť čo najviac transparentní a okrem sprostredkovania zmlúv, aj vzdelávať o finančnej gramotnosti. Naším cieľom je poskytovať otvorenú komunikáciu a objasniť čo najviac do hĺbky celý finančný svet. A o tom sa už presvedčilo viac ako 1 400 z vás. 

Katarína Maľáková
Analytička Financopedie

Diskusia k článku

K článku zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.